Ponad słowami, czyli podręczniki do języka polskiego dla uczniów szkół średnich

Nauka języka polskiego to trudne zadanie – na przedmiot ten składa się nie tylko historia literatury, która przecież obfituje w liczne wartościowe i ciekawe dzieła literackie, ale też gramatyka, czyli dziedzina wiedzy o mocno teoretycznym charakterze. Dobry podręcznik do języka polskiego powinien łączyć w sobie te dwie jakże różne aspekty programu nauczania tak, by uczeń miał możliwość szlifować obie umiejętności na raz. Ponad słowami to popularna seria podręczników od wydawnictwa Nowa Era, które robią właśnie to, co robić powinny!

Ponad słowami – źródło wiedzy o języku polskim

Każdy dobry podręcznik do języka polskiego powinien być źródłem wiedzy, które nie tylko przekazuje niezbędne informacje, ale też zachęca do dalszych, samodzielnych poszukiwań. Rozszerzanie kontekstów przydaje się szczególnie przy nauce do matury z polskiego, gdzie niezbędne jest oczytanie oraz znajomość różnych tekstów kultury, nie tylko książek z listy lektur. Podręczniki z serii Ponad słowami zachęcają do samodzielnej nauki, ale też, a może przede wszystkim, są też świetnie zredagowane. Czytelna, przyjemna szata graficzna zachęca do nauki i podkreśla najważniejsze informacje. Co istotne, podręczniki nie zawierają zbyt dużej ilości zadań, a skupiają się raczej na przekazywaniu wiedzy, dzięki czemu uczniowie mogą je traktować jako pomoc dydaktyczną podczas nauki do matury.

Jak nauczyć się do matury z polskiego?

Korzystanie z podręczników Ponad słowami to jeden z wielu sposobów na naukę do matury z polskiego. Ważna jest nie tylko dobra znajomość gramatyki oraz historii literatury, ale też umiejętność łączenia ze sobą kontekstów i pisania rozprawek czy wypowiedzi argumentacyjnych. Poza korzystaniem z podręcznika warto po prostu regularnie ćwiczyć, pisząc coraz to kolejne teksty, czy to pod okiem nauczyciela, czy też samodzielnie. Im więcej napisanych rozprawek, tym łatwiej przyjdzie napisanie kolejnego tekstu. Warto też sięgać do innych źródeł wiedzy, np. tych dostępnych w internecie, a także samodzielne obcować w kulturą, zwracając uwagę na motywy pojawiające się w książkach, filmach czy grach komputerowych.